facebook

Opublikowano: 2015-04-19 (22:45:02) przez: Tomasz IzajaszWróć do listy

"Bydgoskie Wynurzenia”, to projekt fotograficzny, w którym na 9 zdjęciach ukazane zostały charakterystyczne dla miasta miejsca oraz ich powiązanie z rzeką Brdą. Każda z fotografii stanowi opowieść o rzece i o naszym mieście. Projekt ukazuje charakterystyczne dla Bydgoszczy miejsca, które starałem się przedstawić w sposób wyjątkowy. Liczba fotografii powstałych w trakcie realizowania zadania wydawać się może niewielka, jednakże jej uzasadnienie stanowi konieczność odpowiedniego przygotowania do wykonania każdego zdjęcia oraz jego obróbka.

Proces realizacji projektu trwał ponad 80 godzin. Wykonanie poszczególnych fotografii było skomplikowane i wymagało odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Każdy kadr miał ukazywać konkretne miejsce oraz ukrytą przed obserwatorem toń wody. Już sam pomysł dzielenia kadru na dwie części wymagał dobrania odpowiedniego obiektywu, w celu zapewnienia właściwej perspektywy. Trudne warunki wymagały także użycia skafandra oraz zestawu do oddychania, choć nie zawsze nurkowałem na dużych głębokościach. 

Wszystkie fotografie zostały wcześniej szczegółowo przygotowane, wiedziałem jakiego kadru się spodziewać. W chwili wejścia do rzeki byłem jednak zdany na łaskę żywiołu, nurtu, przejrzystości czy też temperatury. Już pierwszy dzień zdjęciowy pokazał, że wcześniej zaplanowane użycie standardowego statywu mija się z celem. Był on nieporęczny i ustawianie każdego kadru zajmowało zbyt dużo czasu, dlatego, postanowiłem wykorzystać specjalistyczny, mniejszy statyw, który zdecydowanie lepiej radził sobie z tym zadaniem. W kwestii wykorzystania oświetlenia również skazany byłem na kaprysy pogody, w trudnych sytuacjach pomagało użycie lampy błyskowej, dzięki której można było doświetlić dno rzeki, omszałe kamienie czy butwiejące drewno. 

Ostatni dzień zdjęciowy był najbardziej skomplikowany pod względem logistyki, przygotowywaliśmy fotografię ukazującą człowieka, wodę oraz widok na Wyspę Młyńską. Zestawienie tych elementów było nie lada wyzwaniem. Efekt końcowy okazał się wart całego poniesionego trudu. 

24.04.2015

Galeria Coffee Photo
Kamienica 12
ul.Poznańska 12

18:30 - Wprowadzeniem do wystawy podczas wernisażu będzie wykład dotyczący historii Kanału Bydgoskiego, który wygłosi kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasz Izajasz.

19:00- Rozpoczęcie wernisażu wystawy

Zapraszam do obejrzenia Bydgoszczy z zupełnie nowej perspektywy. Arkadiusz Wojtasiewicz

PARTNERZY