facebook

Noc Muzeów 2017

Opublikowano: 2017-05-09 (22:22:05) przez: Tomasz IzajaszWróć do listy

18.00 – 01.00 - Kanał Bydgoski. 240 lat historii - oprowadzanie po wystawie

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane dzieje budowy oraz funkcjonowanie Kanału Bydgoskiego na przestrzeni ponad 240 lat jego istnienia. Będzie można zobaczyć również makietę śluzy Okole wydrukowanej w technologii 3D, makietę kanału, Wyspy Młyńskiej wg planu z 1800 roku i Makietę śluzy trapezowej.

19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 - Pokaz mody od XVII do XX wieku. Kreacje będą ręcznie szytymi replikami strojów noszonych w poszczególnych epokach. Każdemu z prezentowanych ubiorów towarzyszyć będzie komentarz. Będzie można się dowiedzieć m.in. o tym, że w XVIII wieku nigdy nie wychodzono z domu bez nakrycia głowy, że kobiecy gorset służył po kilkadziesiąt lat i w tym czasie nigdy nie był prany. Pokaz zostanie przygotowany na dziedzińcu przy muzeum.

18.00 – 23.00 – Obozowisko szlacheckie, na którym przedstawiona zostanie kultura materialna XVI, XVII i XVIII wieku. Widzowie będą mogli się zapoznać ze strojami z epoki, wyposażeniem, bronią oraz obyczajowością. Zorganizowane zostaną scenki rodzajowe z udziałem widowni, w tym widowisko „Jak Zabłocki na mydle”

18.00 - 24.00 - Możliwość obejrzenia powstającej mozaiki i płaskorzeźby. 
Techniką mozaiki wykonana zostanie kopia obrazu ukazującego Fryderyka II. Na oryginalnym obrazie będącym własnością Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ukazane są trzy osoby: Fryderyk II - twórca Kanału Bydgoskiego, personifikacja Bydgoszczy oraz bogini Demeter. 
Druga praca będzie płaskorzeźbą - trójwymiarową mapą fizyczną Kanału Bydgoskiego, która stworzona zostanie na podstawie planu Dornsteina z 1774 roku. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli wziąć udział w malowaniu mapy trójwymiarowej w ramach zajęć interaktywnych.
Będzie można również porozmawiać z artystami, oglądać ich pracę oraz zgłębiać tajniki technik plastycznych i jednocześnie historię w kontekście dzieł, które powstaną.

PARTNERZY