O muzeum

Muzeum jest miejscem na mapie Bydgoszczy, które pielęgnuje pamięć o roli i historii Kanału Bydgoskiego, a także całego Bydgoskiego Obszaru Wodnego. Muzeum oprócz działalności wystawienniczej organizuje wiele wydarzeń, których celem jest zachęcenie mieszkańców do spędzania czasu nad Kanałem oraz zainteresowanie wodną historią miasta.

Lokalizacja

Muzeum Kanału Bydgoskiego mieści się w wyremontowanym w 2021 roku budynku byłego przedszkola przy ul. Staroszkolnej 10 w Bydgoszczy. Znajduje się on zaledwie 100 metrów od koryta Kanału Bydgoskiego, między IV a V śluzą. 

W budynku znajdują się cztery sale wystawowe i dwie konferencyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny. Do budynku przynależy również dziedziniec, na którym odbywają się różne wydarzenia.

 

Historia 

Muzeum powstało w 2006 roku z inicjatywy Sebastiana Malinowskiego – nauczyciela historii z III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. 29 września 2006 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum w wyremontowanym pomieszczeniu na terenie dziedzińca III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Po śmierci założyciela w 2008 r. stanowisko kustosza objął Tomasz Izajasz.

19 czerwca 2021 r. miało miejsce uroczyste otwarcie wy remontowanego budynku, przy ulicy Staroszkolnej, który stał się nową siedzibą Muzeum.

Działalność

Muzeum Kanału Bydgoskiego od lat organizuje cieszące się popularnością spływy kajakowe z historią, podczas których uczestnicy zwiedzają miasto z poziomu kajaka. Ponadto uczestniczy w wielu lokalnych wydarzeniach m.in. TeH2O, Ster na Bydgoszcz czy Bydgoska Noc Muzeów. Ekspozycje muzealne prezentowane są niekiedy na wystawach plenerowych. Organizuje również warsztaty dla dzieci i młodzieży.