Muzeum Kanału Bydgoskiego jest członkiem

Szlaku TeH2O

Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O to przemysłowy szlak tematyczny w Bydgoszczy, który łączy historię piętnastu miejsc wpisanych w przestrzeń miasta organicznie związanego z wodą. Każda z powieści splata ze sobą losy bydgoszczan - rzemieślników, przedsiębiorców, społeczników - z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła. Nie sposób zaprzeczyć, że największy potencjał miasta stanowią, niezmiennie, jego ludzie. Szlak TeH2O w Bydgoszczy to T jak technika, H jak Historia i O jak dwa razy opowieść!

Partnerzy Muzeum Kanału Bydgoskiego

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

W zakresie działania Archiwum Państwowego w Bydgoszczy leży gromadzenie, ewidencjonowanie, przechowywanie, opracowywanie, zabezpieczenie i udostępnianie materiałów archiwalnych z terenu Bydgoszczy, powiatów: bydgoskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, świeckiego, tucholskiego z województwa kujawsko- pomorskiego oraz powiatu chojnickiego (miasto Chojnice, gminy: Brusy, Chojnice i Czersk) z województwa pomorskiego, a także gminy Trzemeszno z województwa wielkopolskiego

Sarmackie Dziedzictwo

to grupa pasjonatów, którzy pragną własna wiedza i doświadczeniem popularyzować wiedzę na temat naszej wspólnej historii poprzez wszelkiego rodzaju działania, zarówno edukacyjne jak i komercyjne. Odtwarzają bujną, żywą kulturę, w sposób namacalny i łatwo dostępny dla ogółu odbiorców. Historia przez nich odtwarzana ma nie tylko nauczać, ale przede wszystkim budować poczucie tożsamości, wielkości naszej przeszłości, narodowego kolorytu, bawić rubasznym językiem i biesiadnym klimatem XVII stulecia. Prezentują historię opartą nie tylko na podręcznikach, ale na niezwykłej literaturze jaką tworzyli nasi przodkowie, na tradycji przechowywanej i kultywowanej w polskich dworach, którą dziś musimy podtrzymywać i cieszyć się nią, jako naszym narodowym i historycznym dobrem.